S čím jít na úřad

28.08.2022

Co je potřeba zařídit k civilní svatbě na úřadě?

Jak postupovat?

 1. Vyberte si město, kde by se vám taková svatba na úřadě líbila. Nezapomeňte vybírat z měst, která mají matriku. Nejjednodušší je to v místě bydliště ženicha, nebo nevěsty, ale příslušná matrika může vydat povolení k oddání i na "cizím" úřadě.
 2. Zavolejte na matriku a zjistěte, jaké termíny jsou k dispozici. Většinou se vypisují oddací dny na začátku roku - na celý rok dopředu. Nebo několik měsíců předem. Takže kdo dřív přijde, ten dřív mele! Nejčastěji je na úřadě svatba v pátek a v sobotu.
 3. Rezervujte si termín, ať máte "své jisté". Pak se vám otevřou dveře pro domlouvání čehokoliv a kohokoliv jiného. Svatební fotograf po vás bude chtít datum, kadeřnici se také bude hodit vědět, kdy přijdete, půjčovat šaty si také budete na svatební den - "den D".
 4. Rezervace jde udělat buď po telefonu, nebo osobně, případně vyplněním formuláře na webových stránkách. Každá matrika má jiné podmínky, všechno si raději zjistěte při prvním telefonátu.
 5. Nebyla by to ta pravá "úřednická svatba", kdybyste nemuseli předložit dostatek dokumentů. Buď při osobní návštěvě hned v rámci rezervace termínu, nebo měsíc před svatbou, pokud si domluvíte termín po telefonu. To budete potřebovat:
  1. občanský průkaz
  2. rodný list
  3. vyplněný dotazník k uzavření manželství 
  4. pokud je někdo z vás ovdovělý nebo rozvedený, pak příslušný doklad o tomto
  5. máte-li společné děti, pak i jejich rodné listy
  6. chcete-li mít svatbu mimo termíny vypsané úřadem nebo aby za vámi matrikářka přijela do parku, pak musíte 1) narazit na hodnou a vstřícnou matrikářku 2) vyplnit další žádosti.
  7. Berete-li se v místě bydliště jednoho z vás, v den, který vypsala matrika, pak to tímto pro vás končí. Tedy až do svatby, pak všechno začíná. Za svatbu na jiném úřadě nebo netradiční svatbu v "exotický den" si budete muset připlatit, stejně tak za svatbu s cizincem apod. Ceny se pohybují v řádu několika tisíc, podle toho, jakou odchylku od "normálu" budete požadovat. 

K vizuálnímu členění textu slouží obrázkové sekce

Kromě nadpisů vám s členěním textu na správných místech pomohou i obrázkové sekce. Jednotlivé odstavce vašeho článku oddělte obrázky, které vhodně doplní obsah.

Pokud uvádíte důležitá slova či myšlenky, použijte pro zvýraznění textu citaci.

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et.